reklama

Stvorenie Matche

Matcha je kráľovnou zelených čajov. toto postavenie jej okrem výnimočných vlastností dáva aj komplikovaný proces výrobz, ktorý sa v Japosnku presúva y generácie na genráciu a vyžaduje trpezlivosť a majstrovstvo, ako pri žiadnom inom čaji. Dovoľte mi zoznámiť Vás s postupom pri jej výrobe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Stvorenie čaju Matcha

Len elitní janponskí farmári poznajú know – how skutočnej výroby Matche. Výroba čaju Matcha je bezpochyby najprepracovanejšou metódou produkcie čaju na svete.

Matcha rastie iba na zatienených čajových poliach. Štyri týždne pred zberom sú čajové polia úplne zakryté tienacimi plachtami. Špeciálna tienacia technika vyúsťuje do 90-percentnej redukcie slnečného svetla. Rastlina, v tej chvíli rastúca takmer v úplnej tme, kompenzuje nedostatok svetla intenzívnou produkciou chlorofylu, čo robí listy bohatšími na aminokyseliny a výsledkom je nápoj so sladkou, delikátne jemnou chuťou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zber

Zber Matche prebieha na začiatku mája. Aj v dnešnej dobe sú čajové listy trhané ručne. Ihneď po zozbieraní sú listy prenesené do továrne Aracha. Toto je začiatok dlhého procesu premeny surových listov do super jemného Matcha prášku.
Najprv listy jemne prejdú parou. Horúca para zabraňuje fermentácii, udrží listy čerstvé a zabezpečí, aby živiny ostali v čaji. Následne sa listy umiestnia do obrovskej rúry, ktorá čaj vysuší pri teplote 180°C . Listy tak znížia svoju váhu takmer na pätinu pôvodnej hmotnosti. Keď je čaj v tejto fáze, nazýva sa „Aracha“, čo sa dá preložiť ako surový čaj.

Selekcia

V tejto fáze je Aracha prevezená do triediacej spoločnosti. Listy prichádzajú v rozdielnej kvalite, práve preto je potrebná kategorizácia. Odborníci posudzujú farbu, chuť a štruktúru čaju.
Finálny čaj je zmesou rozličných odrôd a vyúsťuje do konzistentnej kvality Matche počas celého roka. Na záver prebieha jemný a sofistikovaný proces odstránenia stopiek, vetvičiek a nechcených častí tak, aby výsledným produktom bola tá najjemnejšia a najčistejšia dužina z čajovej rastliny. Tá je následne pokrájaná na rovnaké kusy a nazýva sa Tencha čaj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výroba Matcha zmesy

Miešanie rozličných množstiev rozdielnych tried listov na zaistenie trvalej kvality čaju je jedným z najdôležitejších procesov.

Výroba čajovej zmesi je nevyhnutná na dosiahnutie rozdielnych kvalít čaju Matcha. Existuje viac ako 100 tried, ktoré sa odlišujú jedna od druhej vo farbe, chuti a aróme . Perfektnú Matchu môžete rozoznať vďaka jej ukľudňujúcej zelenej farbe a chuťovej eufórii, ktorá sa delikátne uvoľnuje na podnebí. Aróma je jemná a sladká zároveň.

Každý list má rozdielnu povahu a perfektná zmes si vyžaduje posúdenie širokého spektra kritérií.

Mletie Matche

Posledný krok vo výrobe čaju prebieha v továrni, kde kamenné žulové mlyny pomelú Tenchu na super jemný prášok Matcha.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mletie samotné sa deje v hygienicky čistých priestoroch, v ktorých je udržiavaná konštantná teplota a vlhkosť. Priemyslené filtre udržujú vzduch čistý a eliminujú baktérie a vírusy. Viete si predstaviť, aký jemný je Matcha prášok? Jedno priemerné zrnko prášku meria iba 5-10 mikrónov, pričom jeden mikrón je jedna milióntina z metra. Je také jemné, že prášok sa v ústach doslova rozpúšťa.

Jeden žulový mlyn pomelie iba 30 – 40 gramov čaju za hodinu, čo je v podstate množstvo obsiahnuté v jednej čajovej dóze. Aj v 21. storočí je žulový mlyn stále nevyhnutný na vytvorenie Matche z listov krehkej Tenche. Iba tento spôsob zaručuje, že čaj si udrží svoju intenzívnu farbu a jedinečnú chuť a arómu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kamenný mlyn

Tradičný kamenný mlyn sa skladá z dvoch žulových častí. Tieto dve časti mlynu sú mierne duté a zapadajú do seba akoby boli jeden celok. Nazývajú sa “Fukumi”. Počas celého procesu sa horná časť nikdy nedotkne tej spodnej.

Na povrchu mlecej strany mlynu sa nachádza množstvo žliabkov. Akonáhle začne mlyn mlieť , čaj sa posúva na vonkajšiu stranu a keď listy dosiahnu okraj žulového kameňa, sú už rozomleté na ultra jemný prášok. Aby obe časti mlynu ostali pokope, do ich stredu je umiestnená dubová tyč. Výhodou používnia dubu je, že je trvácny a pri výrobe zanecháva jemné pachové stopy, čo ho robí ideálnym na dosiahnutie delikátnej chuti čaju Matcha pri jeho výrobe.

Majstri kamenného mlynu

Kamenné mlyny na výrobu Matche sú už generácie vyrábané špeciálne vyučenými kamenármi. Jemné zárezy presúvajú pomletý čaj von, pričom sú hlboké iba niekoľko milimetrov. Práve preto musia byť opatrne ručne vytesané. Od najhrubších v strede sa stenšujú na okraj až sú na jeho konci takmer neviditeľné voľným okom.

Kľúč k úspechu je v rokoch skúseností, v správnom cite pre kameň samotný a v posadnutosti detailami. Viac ako 120 rokov, sú tieto techniky výroby žulových mlynov na čaj Matcha udržiavané a chránené najmä spoločnosťou Aiya, zatiaľ čo množstvo iných výrobcov na ne zabudlo.

Martin Moncoľ

Martin Moncoľ

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obchodným riaditeľom spoločnosti Kyoyu , ktorá na slovensko prináša japonský čaj Matcha. Zoznam autorových rubrík:  ReceptyMatcha - zelený práškový čaj

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu